+370 686 33991

Dažniausios plaštakos ligos

Riešo kanalo sindromas

Dalis žmonijos vienai ar kitaip susiduria su periferinių nervų pažeidimais. Dažniausia tai būna traumos pasekmė, tačiau dalį patologijos apima ir įvairūs susirgimai, kurie pažeidžia nervus.

Riešo kanalo sindromas – tai vienas iš nervų pažeidimo susirgimų. Ši liga diagnozuojama dažniausia iš kitų nervus pažeidžiančių ligų. Pagal įvairius šaltinius šia liga serga 125-140 žmonių iš 100 000 gyventojų. Moterys šia liga serga dažniau negu vyrai (3:1), apie 60 % sergančių šia patologija yra darbingo amžiaus nuo 40 iki 60 metų. Taip pat šia liga gali sirgti ir vaikai nuo 12-13 metų. Viena iš pagrindinių šios ligos priežasčių yra nuolatinis sunkus fizinis krūvis.Taip pat šią ligą gali sukelti trauma, įvairūs augliai, likę randai po sausgyslių pažeidimo riešo srityje, endokrininės sistemos ligos, nėštumas, menopauzė.

Riešo kanalas – tai vienintelė vieta žmogaus organizme, kur šalia nervo yra devynios sausgyslės. Iš šonų visą kompleksą riboja kaulai, o iš viršaus dengia platus riešo raištis. Šis raištis susirgimui progresuojant vis labiau užspaudžia nervą ir sutrikdo nervinio impulso perdavimą į I – III pirštus.

Susirgus riešo kanalo sindromu pradžioje atsiranda nežymus pirštų tirpimas, tačiau dažniausia tas nesukelia problemų ir žmogus niekur nesikreipia. Ligai progresuojant, nervas vis labiau spaudžiamas ir tada atsiranda naktiniai skausmai, žmogus priverstas atsibusti naktį dėl ,,deginančių” pirštų skausmų , priverstas trinti ranką, ieškoti rankai patogios padėties. Vėliau tokie ligoniai pradeda miegoti pusiau sėdimoje padėtyje, skausmai pradžioje sumažėja. Kreipiantis į Šeimos gydytoją, šie simptomai dažnai traktuojami kaip osteochondrozės reiškinių paūmėjimas, siunčiami neurologų konsultacijai, paskiriamos fizioterapinės procedūros. Po paskirtų procedūrų būna didesnio ar mažesnio laipsnio pagerėjimas, vėliau procesas vėl kartojasi ir žmogus susitaiko su esama liga, tačiau laikui bėgant ligos požymiai vis labiau stiprėja. Žmogus nebegali suimti smulkių daiktų, nulaikyti adatos, užsisegti sagų. Taip pat pastebima, kad esant darbingam amžiui silpnėja pažeistos rankos jėga. Atsiranda rytinis pirštų sustingimas ir tinimas. Tinkamai negydant besivystančio riešo kanalo sindromo , pradeda vystytis pirmojo piršto raumenų atrofija.

Laiku nustačius ligą ir laiku suteikus kvalifikuotą pagalbą, galima išvengti galimų komplikacijų. Operuojama vietinėje nejautroje, riešo srityje atliekamas nedidelis pjūvis ir pilnai perskeliamas juosiantis raištis, tokiu būdu išlaisvinant užspaustą nervą. Laiku nesikreipiant vystosi pilna nervo atrofija ir vėlesnis operacinis gydymas nebeduoda norimų rezultatų, skausmai pranyksta ,tačiau pilnai nebeatsistato pirštų jutimai.